Przejdź do głównej treści

Hotele, noclegi, turystyka - Baza wiedzy

Wycieczka do Tarnowa — dlaczego warto odwiedzić to miasto i co tam zobaczyć?

Tarnów to miasto w Małopolsce, które powinno stanowić obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty i podróżnika. Na przyjezdnych czeka tutaj mnóstwo wyjątkowych atrakcji, dzięki którym można bliżej zapoznać się z historią i kulturą regionu. Miasto, przez wielu nazywane perłą polskiego renesansu, to wciąż nie do końca odkryty potencjał, który warto zgłębić. Co zobaczyć w mieście? Poznaj nasze propozycje na wyjątkowy spacer po Tarnowie.

Co zobaczyć w Tarnowie?

Co musisz zobaczyć w centrum Tarnowa?

Rynki miejskie stanowią obowiązkowy punkt odwiedzin w większości polskich miast. Nie inaczej jest również w Tarnowie, gdzie na Rynku Starego Miasta zachowało się wiele zabytków wraz ze średniowiecznym układem urbanistycznym. Przeglądając atrakcje turystyczne Tarnowa, nie sposób pominąć więc oryginalnych kamienic z kolorowymi fasadami oraz wyjątkowego ratusza, nazywanego perłą renesansu. I choć określenie to może nieco zmylić przyjezdnych, gdyż budynek powstał w okresie gotyku, to właśnie typowo renesansowe cechy, będące efektem gruntownej przebudowy, możemy podziwiać dzisiaj na tarnowskim rynku. W murach budynku mieści się dzisiaj Galeria Sztuki Dawnej, w której obejrzeć można m.in. ekspozycję poświęconą gen. Bemowi oraz wystawy portretów sarmackich.

Gdzie zobaczyć pozostałości po historycznej świetności miasta?

Będąc w Tarnowie, warto odwiedzić również ruiny średniowiecznego zamku, znajdujące się na Górze Świętego Marcina. W latach swojej świetności zamek był podzielony na część mieszkalną i obronną oraz otoczony fosą z mostem zwodzonym. Najbardziej znanymi panami na zamku byli oczywiście Tarnowscy, choć w XVIII w. budowla opustoszała, popadając w ruinę. Spacerując po mieście, nie sposób pominąć również Baszty i Murów Miejskich, należących do najlepiej zachowanych murów obronnych na terenie naszego kraju. Datowane są one na przełom XV i XVI stulecia, a ich najbardziej charakterystycznym elementem jest Baszta. Jak nietrudno się domyślić, zwiedzenie tych atrakcji nie jest możliwe w jeden dzień. Planując kilkudniową wizytę, warto zapoznać się z ofertą, którą dla turystów przygotował Hotel Gal, stanowiący idealną bazę wypadową do różnych zakątków miasta.

Średniowieczne uliczki

Jak wygląda architektura sakralna w Tarnowie?

W Tarnowie znajdą coś dla siebie również miłośnicy architektury sakralnej. W pobliżu Starego Miasta zobaczyć można bowiem gotycką bazylikę katedralną Narodzenia NMP, górującą majestatycznie nad pozostałymi zabudowaniami miejskimi. We wnętrzu budynku uważny obserwator z pewnością zwróci uwagę na obraz Pana Jezusa Ukrzyżowanego z końca XIX stulecia. Należy również poświęcić nieco czasu renesansowym nagrobkom, w tym przede wszystkim pomnikowi Barbary Tarnowskiej. Jest on bowiem uznawany za najpiękniejszą rzeźbę z wizerunkiem kobiety w Europie doby renesansu. Będąc na miejscu, warto również odwiedzić jeden z najstarszych budynków w mieście, sąsiadujący z bazyliką. To Dom Mikołajowski, w którym aktualnie mieści się Muzeum Diecezjalne.

Co jeszcze warto zobaczyć w Tarnowie?

Tarnów ma jeszcze wiele do zaoferowania wszystkim tym, którzy zdecydują się wybrać go na cel swojej podróży. Do miejsc wartych odwiedzenia należy, chociażby Muzeum Etnograficzne czy też niewielkie świątynie, leżące na Szlaku Architektury Drewnianej. Warto również sięgnąć do artykułu www.hotelgaltarnow.pl/aktualnosci/tarnow-polski-biegun-ciepla, by przekonać, dlaczego Tarnów bywa nazywany polskim biegunem ciepła, co może stanowić idealne uzupełnienie wycieczki po tym wyjątkowym mieście.

Dlaczego Tarnów w 2025 roku staje się obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Polski?

Tarnów w 2025 roku przyciąga coraz więcej turystów dzięki unikalnemu połączeniu historii, kultury i nowoczesnych atrakcji. Miasto znane jest jako perła renesansu, ale teraz zyskuje nową energię dzięki licznym inwestycjom w infrastrukturę turystyczną. Odrestaurowane kamienice na Rynku, nowe wystawy w Muzeum Diecezjalnym i interaktywne trasy turystyczne to tylko część oferty. W 2025 roku miasto kładzie też nacisk na organizację wydarzeń kulturalnych – od plenerowych koncertów po festiwale kulinarne, które promują lokalne smaki. Tarnów wyróżnia się także ofertą dla aktywnych – nowe trasy rowerowe i szlaki piesze prowadzące przez malownicze okolice sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dzięki świetnemu połączeniu komunikacyjnemu Tarnów staje się łatwo dostępny zarówno dla polskich, jak i zagranicznych turystów, oferując autentyczne doświadczenie małego, ale niezwykle urokliwego miasta.

Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.

Autor wpisu:

Matylda Zawada

Po godzinach, oprócz żeglarstwa i wszelkich wodnych aktywności, Matylda odpowiada w naszym trio za wszelkie tematyczne wpisy na blogu. Wkłada w nie całe serce, poprzedzając je dokładnym researchem i doświadczeniem, a także opiniami pozostałych członków i czytelników.