Skip to main content

Hotele, noclegi, turystyka - Baza wiedzy

Jakie są rodzaje pokoi hotelowych?

Z racji wyjazdu weekendowego lub służbowego planujesz nocleg w hotelu? Zastanawiasz się, jaki pokój zarezerwować? Wybór pokoju zależy nie tylko od charakteru pobytu, ale także od Twoich indywidualnych preferencji. Hotele oferują pokoje o różnej liczbie łóżek, pomieszczeń i o różnym standardzie. Zależnie od liczby gwiazdek hotelu pokoje różnią się wyposażeniem. Poznaj rodzaje pokoi hotelowych i ułatw sobie planowanie podróży.

Jakie jest wyposażenie różnych typów pokoi hotelowych?

Jakie są rodzaje pokoi hotelowych ze względu na liczbę łóżek?

Liczba łóżek uwzględniona w wyposażeniu pokoi hotelowych oznacza zwykle liczbę gości mogących tam przenocować. Warto jednak wiedzieć, że wiele hoteli umożliwia dostawkę, czyli wstawienie za dodatkową opłatą dodatkowego łóżka do pokoju - dla dziecka lub dla osoby dorosłej. Ze względu na liczbę łóżek wyróżnia się pokoje: 

 • jednoosobowe,
 • dwuosobowe z jednym łóżkiem lub dwoma pojedynczymi,
 • trzyosobowe,
 • rodzinne - to przestronne pokoje z dwoma łóżkami małżeńskimi lub łóżkami piętrowymi.

Pokoje te, w zależności od hotelu, mogą różnić się wielkością, standardem i wyposażeniem. Zanim zarezerwujesz pokój jedno- lub dwuosobowy, zapytaj o więcej szczegółów.

Jakie są nazwy pokoi hotelowych ze względu na standard?

Ze względu na standard i wyposażenie dzieli się pokoje hotelowe na:

 • Ekonomiczne - to wygodne pokoje o obniżonym standardzie, ale w konkurencyjnej cenie. Dostępne są zwykle w budżetowych hotelach sieciowych.
 • Standardowe - to komfortowe pokoje z łazienką, telewizorem i podstawowym wyposażeniem, na które składa się łóżko, szafa na ubrania, stolik nocny, lampka, lustro i wieszak.
 • Superior - to pokoje o wyższym standardzie - większe, z klimatyzacją, lepszym widokiem i lepszym wyposażeniem. Wyposażenie pokoi superior obejmuje wygodniejsze łóżko, sejf, wannę, balkon lub taras. W cenie zakwaterowania w takim pokoju znajduje się możliwość korzystania z hotelowej strefy wellness i spa.
 • Deluxe - to rodzaj pokoi hotelowych o wysokim standardzie i z dużą liczbą udogodnień. Gwarantują komfortowe warunki pobytu. Wyróżniają się luksusowym wyposażeniem takim jak duże i wygodne łóżko, wanna z hydromasażem, minibar z przekąskami i napojami. W pokojach deluxe wstępuje wydzielona strefa gabinetowa.
 • Apartamenty - są przestronne i luksusowe z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną. W niektórych hotelach występują pod nazwą suite. Apartament obejmuje kilka pomieszczeń: pokój dzienny z aneksem kuchennym, sypialnię, łazienkę, taras lub balkon.

Jakie wyróżniamy rodzaje pokoi w hotelach?

Jakie są rodzaje pokoi hotelowych ze względu na typ łóżka?

Pokoje hotelowe klasyfikuje się nie tylko ze względu na liczbę znajdujących się w nich łóżek, ale także ze względu na typ łóżek. Ten ostatni podział przedstawia się następująco:

 • pokój queen - to pokój z jednym szerokim łóżkiem małżeńskim o standardowych wymiarach;
 • pokój king - z większym łóżkiem małżeńskim - typu king size, idealny zarówno do wypoczynku, jak i do pracy;
 • pokój twin - to pokój dwuosobowy, z dwoma łóżkami pojedynczymi;
 • pokój typu studio - to jedno pomieszczenie obejmujące pokój dzienny, sypialnię, aneks kuchenny. Ten typ pokoju zawsze występuje z łazienką.
Wpisz komentarz
lub dodaj komentarz jako gość
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Dodaj pierwszy komentarz.